Maślanka Ekologiczna

Teraz przedstawię Państwu właściwości zdrowotne Maślanki.
Maślanka to fermentowany napój mleczny i produkt uboczny wytwarzania masła. Jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Dzięki obecności kwasu mlekowego i bakterii fermentacji mlekowej wspomaga dobroczynną florę jelitową. Maślanka to także dobre źródło wapnia i lecytyny. Można pić ją jako orzeźwiający napój lub wykorzystać jako składnik dań, np. ciast i zup.

W przewodzie pokarmowym jest rozkładana 2-3 razy szybciej niż mleko. Maślanka uchodzi za dobry produkt o działaniu odkwaszającym organizm.
Szklanka maślanki zaspokaja około 30% dziennego zapotrzebowania na wapń.
1) Maślanka w walce z osteoporozą- regularne spożywanie może stanowić element profilaktyki osteoporozy, zalecanej zwłaszcza kobietom w okresie menopauzy, które – ze względu na zmiany hormonalne – szczególnie narażone są na łamliwość kości. Wapń ma także znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, wpływa korzystnie na stan układu sercowo-naczyniowego i reguluje pracę układu nerwowego
2) Maślanka na zdrowe serce i nerwy- maślankaposiada witaminy z grupy B. Wpływają one pozytywnie na samopoczucie, zmniejszają napięcie i stres, poprawiają sprawność intelektualną, koncentrację, jakość snu. Są pomocne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych.Ponadto dostarczane przez maślankę witaminy z grupy B wspierają pracę układu krążenia, podnoszą odporność, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.
3) Maślanka jest dobrym źródłem lecytyny – jeszcze jednej substancji stymulującej funkcjonowanie układu nerwowego. Wzmacniając pamięć i zdolność koncentracji, lecytyna wspomaga pracę umysłową i procesy uczenia się. Jest także skuteczna w walce z uciążliwymi objawami niektórych chorób psychicznych – zmniejsza częstość występowania urojeń i halucynacji. Ponadto lecytyna wpływa korzystnie na procesy przemiany materii oraz detoksykację i regenerację wątroby. Uczestniczy w gospodarce lipidowej, ułatwiając wydalanie z organizmu nadmiaru „złego” cholesterolu i trójglicerydów, a tym samym zapobiegając powstawaniu złogów miażdżycowych i zakrzepów.
4) Maślanka na dobrą przemianę materii- Niezwykle cennym składnikiem maślanki jest kwas mlekowy, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie. Z kolei obecność bakterii fermentacji mlekowej zasila florę jelitową, tym samym wzmagając pracę jelit (usprawniając perystaltykę, zapobiegając zaparciom) i regulując procesy fermentacji w przewodzie pokarmowym (resztki pożywienia nie zalegają w jelitach). Bakterie Lactobacillus chronią także przed zatruciami pokarmowymi, wytwarzając substancje, które zakwaszają jelita, dzięki czemu nie rozwijają się w nich drobnoustroje chorobotwórcze

Komentarze

Popularne posty