Ser podpuszczkowy z... CEBULKĄ

Na osobny wpis zasługuje nasz ser podpuszczkowy z CEBULKĄ.
Pomysł na niego zrodził nam się podczas startowania w konkursie na Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016, na Europejskim Festiwalu Smaków. Musieliśmy stworzyć produkt, który odzwierciedla smak Lubelszczyzny, który od razu po spróbowaniu przywołuje obrazy naszego regionu.
I udało się. Był to wrzesień, miesiąc zbiorów. Na myśl przyszła nam CEBULA! warzywo z naszego ogródka, wyhodowane od nasionka (cebulki) pielęgnowane w ekologiczny sposób. Wyrwana własnoręcznie, posiekana wysuszona została dodana do sera.
Trzymaliśmy bardzo mocno kciuki za wyróżnienie i.....
Mamy znak Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016.
"W tegorocznym konkursie na „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016” wystartowało 65 produktów. Jury w składzie: Jacek Czarecki, Robert Makłowicz, Adam Łukawski, Wojciech Lewandowski, Jarosław Dumanowski, Rafał Serej i Jan Babczyszyn nagrodziło 14 z nich. W kategorii produkty mleczne najlepsze okazały się trzy produkty podchodzące z Ekologicznego Gospodarstwa Roberta Janowskiego z Cycowa. Jest to ser podpuszczkowy z cebulką, prawdziwe masełko i mleko niepasteryzowane ekologiczne." www.lublin112.pl
"Smak dzieciństwa
W kategorii produkty mleczne jury nagrodziło: Ser podpuszczkowy z cebulką, Prawdziwe masełko i Mleko niepasteryzowane ekologiczne, wszystkie produkty z Ekologicznego Gospodarstwa Robert Janowski w Cycowie.
- Czasem najprostszy smak jest najtrudniejszy. Zarówno ser jak i masełko, także mleko, miały smak wybitny - mówi Adam Łukawski.
- Kiedy spróbowałem mleka, czułem czysty szlachetny zapach, byłem w szoku. Przypomniał się smak dzieciństwa - dodaje prof. Jarosław Dumanowski.
Jak zrobić takie masło, taki ser?
- Po pierwsze nasze krowy pasą się na łące, zioła też swoje robią. Po drugie nowoczesny sprzęt, po trzecie bezwzględna czystość. Jak już mam świeże mleko, warzymy ser, mieszamy go z suszoną cebulką, która rośnie w naszym ogrodzie, formujemy, dwa dni w solance i gotowe - mówi skromnie Robert Janowski." www.dziennikwschodni.pl
Nasz mały krok ale wielki sukces, który motywuje do jeszcze cięższej pracy, by produkty przez nas wytwarzane były jeszcze lepsze!
Właściwości lecznicze cebuli:
  • Cebula może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. U osób, które regularnie spożywają cebulę (a także czosnek), ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory jest niższe niż u osób, które nie przepadają za tymi warzywami - przekonują naukowcy z Włoszech i Szwajcarii. Na przykład, spożywanie min. siedmiu porcji cebuli w tygodniu zmniejszało prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego o ponad 50 proc. (w porównaniu do osób, które nie spożywają czosnku i cebuli). Ponadto zarówno czosnek, jak i cebula obniżały także ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła, nerek i jajników. Ponad to kwercetyna, związek, którego bogatym źródłem jest cebula, może zapobiegać rozwojowi raka trzustki.
  • Cebula zapobiegnie zakrzepom, nadciśnieniu i obniży poziom cholesterolu. Z bogatej listy cennych właściwości cebuli warto wymienić także jej działanie rozrzedzające krew i przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów. Ponadto cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu (146 mg/100 g) może się przyczynić do obniżenia ciśnienia tętniczego. Z kolei amerykańscy badacze przekonują, że jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu - HLD, a obniżenie "złego" - LDL.
  • Cebula na trawienie i zaparcia. Surowa lub duszona na wodzie poprawia trawienie, działa przeciw zaparciom. W postaci surowej nie jest wskazana dla osób cierpiących na ostre dolegliwości wątroby lub woreczka żółciowego.
  • Cebula po kuracji antybiotykowej. Zjadanie przez kilka dni porcji tego warzywa szczególnie wskazane jest po kuracji antybiotykami, ponieważ cebula ma działanie grzybobójcze. Aby ją przygotować, wystarczy zalać wodą pokrojoną cebulę i wolno dusić. Doprawiona solą, pieprzem, smakuje doskonale, zwłaszcza gdy dodamy jeszcze 2 łyżki oliwy i wbijemy jajko.
  • Cebula dobra na kaca. Zupa cebulowa jest sprawdzonym sposobem na kaca, gdyż doskonale poprawia funkcjonowanie nadwyrężonej alkoholem wątroby.
  • Cebula a cukrzyca. Zawarty w cebuli hormon roślinny (glukokinina) zapobiega pojawieniu się i rozwojowi cukrzycy u osób znajdujących się w grupie ryzyka. Ponadto surowa cebula obniża poziom cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawkę insuliny, w związku z tym bez obaw mogą po nią sięgać diabetycy.
  • Cebula na trądzik i blizny (w tym rozstępy). Z powodu jej wszechstronnego działania w medycynie ludowej była stosowana w wielu schorzeniach. I tak na przykład okłady z rozgotowanej cebuli stosowano przy leczeniu wrzodów na skórze, co zresztą jest skuteczne do dziś. Wystarczy obraną, pokrojoną cebulę włożyć do małego garnuszka, zalać wodą  i gotować na wolnym ogniu przez 15-20 minut, zwracając uwagę, by się nie przypaliła. Rozgotowaną zmiksować, chłodną masę nałożyć na chore miejsce i umocować opatrunek. Niekiedy terapia powinna trwać kilka dni, aż wrzód się wygoi. Istotny jest fakt, że po takim leczeniu nie zostają blizny.

Komentarze

Popularne posty